POLITECHNIKA WARSZAWSKA

Zarządzenie nr 33

Rektora Politechniki Warszawskiej
z dnia 10 grudnia 1997 r.

w sprawie obowiązkowego przeprowadzania w Politechnice Warszawskiej badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania

  Na podstawie § 52 lit. g Statutu PW, w związku z § 13 ust. 3, pkt 3 Regulaminu Pracy PW stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 14 Rektora PW z dnia 16.04.1997 r. zarządza się, co następuje:

§ l

Wprowadza się Instrukcję przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania Politechniki Warszawskiej, stanowiącą załącznik do zarządzenia.

§ 2

W okresie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia Kierownicy jednostek organizacyjnych Politechniki Warszawskiej założą i wpiszą do ewidencji centralnej rejestry istniejących stanowisk pracy i nauczania.

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

REKTOR
prof. dr hab. Jerzy Woźnicki

PWR-164/97


Załącznik do Zarządzenia nr 33
Rektora PW z dnia 10 grudnia 1997 r.

INSTRUKCJA

przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania Politechniki Warszawskiej

Instrukcja ustala organizację przeprowadzania badań i pomiarów czynnikom szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania w Politechnice Warszawskiej, zwanej dalej "Uczelnią", dokonywanie których regulują przepisy i Polskie Normy zawarte w wykazie stanowiącym załącznik nr l do instrukcji.

I. OBJAŚNIENIE UŻYTYCH OKREŚLEŃ I POJĘĆ W INSTRUKCJI

1. Bezpieczeństwo i higiena pracy - to ogół środków i urządzeń służących w danym systemie pracy i nauczania osiągnięciu stanu pracy, który polega na wykonywaniu pracy, w warunkach nie zagrażających zdrowiu i życiu osób przy niej zatrudnionych. BHP zakłada usuwanie lub co najmniej ograniczanie szkodliwości związanych z procesem i środowiskiem pracy i nauczania. Wiąże się z zapobieganiem wypadkom przy pracy, chorobom zawodowym i innym szkodliwym wpływom pracy na zdrowie. Środki służące zapewnieniu bhp wkraczają w dziedzinę techniki, organizacji pracy, higieny pracy, pedagogiki.

2. System pracy i /lub/ nauczania - to ludzie i środki pracy i /lub/ nauczania współdziałające w procesie pracy i /lub/ nauczania dla określonego celu /zamierzonego wyniku działania/ pracy i nauczania w danej przestrzeni pracy i nauczania, środowisku pracy i nauczania i w warunkach narzuconych przez cel pracy i /lub/ nauczania.

3. Środki pracy i nauczania - to narzędzia, maszyny i pojazdy, urządzenia laboratoryjne, przyrządy, meble, instalacje i inne elementy stosowane w systemie pracy i nauczania.

4. Proces pracy i nauczania - to kolejno następujące po sobie w czasie i przestrzeni współdziałanie ludzi, środków pracy i nauczania, materiałów, energii i informacji w ramach systemu pracy i nauczania.

5. Przestrzeń pracy i nauczania - to przestrzeń przydzielona osobie lub grupie osób dla zrealizowania określonego celu pracy i nauczania w danym systemie pracy i nauczania.

6. Środowisko pracy i nauczania - oznacza zespół warunków środowiska materialnego, w którym odbywa się proces pracy i nauczania. Na materialne środowisko pracy i nauczania składają się czynniki fizyczne, chemiczne, biologiczne i inne występujące w określonych przestrzennie lub organizacyjnie miejscach wykonywania pracy i nauczania.

7. Stanowisko pracy i /lub/ nauczania - to człowiek lub zespół ludzi oraz wynikające z organizacji pracy i nauczania miejsce przestrzenne i zlokalizowane w nim wyposażenie techniczne niezbędne do wykonywania określonych czynności stale lub okresowo. Stanowisko pracy i nauczania jest elementarną komórką organizacyjną systemu pracy i /lub/ nauczania.

8. Czynnik szkodliwy dla zdrowia w procesie pracy i nauczania - to taki czynnik, który oddziaływując na człowieka prowadzi lub może prowadzić do schorzenia. Może też w zależności od poziomu oddziaływania lub innych warunków stać się niebezpieczny. Czynnik niebezpieczny w procesie pracy i nauczania to taki, którego oddziaływanie na człowieka może prowadzić do urazu lub choroby. W zależności od charakteru działania szkodliwe czynniki w procesie pracy i nauczania, dzielą się na: fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne.

9. Czynniki fizyczne - to hałas, wibracja, infradźwięki, ultradźwięki, temperatura powietrza, wilgotność powietrza, ruch powietrza, oświetlenie /natężenie, luminacja, ciśnienie, kontrast, tętnienie strumienia/, promieniowanie jonizujące, laserowe, nadfioletowe i podczerwone, pole elektromagnetyczne, elektrostatyczne, elektryczność statyczna, pyły przemysłowe /mineralne, metalowe, organiczne/ oraz aerozole stałe i ciekłe.

10. Czynniki chemiczne - to substancje chemiczne, które w zależności od rodzajów działania na organizm ludzki mogą być toksyczne, drażniące, uczulające, rakotwórcze, mutagenne.

11. Czynniki biologiczne - to organizmy żywe oraz wytwarzane przez nie substancje, które dzieli się na mikroorganizmy /bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki/ i makroorganizmy /rośliny, zwierzęta/.

12. Czynniki psychofizyczne - to czynniki związane z czynnościami roboczymi, jak wymuszona pozycja ciała /np. kuczna, pochylona lub inna/ narzucona czynnościami roboczymi lub warunkami przestrzennymi, ciężki wysiłek fizyczny, nadmierne obciążenie nerwowo-psychiczne /obciążenie umysłu, niedociążenie lub przeciążenie percepcyjne, obciążenie emocjonalne/. Czynniki psychofizyczne zalicza się do czynników uciążliwych.

13. Normatyw higieniczny - to prawnie ustanowiona graniczna wartość stężenia, natężenia, dawki dla określonego czynnika szkodliwego dla zdrowia w powietrzu środowiska pracy i nauczania, która w okresie określonym w definicji danego normatywu nie powinna być przekroczona. Praca wykonywana w warunkach przestrzegania normatywów higienicznych zabezpiecza zdrowie pracownika, jeżeli pracuje on w tych warunkach do 8 godzin dziennie.

14. Zagrożenie zdrowia i życia - to zagrożenie szkodliwymi czynnikami występującymi w procesie pracy i nauczania, występujące w środowisku pracy i nauczania w stężeniu lub natężeniu przekraczającym obowiązujące NDS i NDN, polskie normy lub inne normatywy higieniczne.

15. Narażenie - dotyczy sytuacji, w której praca wykonywana jest w warunkach zagrożenia zdrowia i życia.

II. ZAKRES INSTRUKCJI

  1. Instrukcja podaje obowiązujące częstotliwości przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania, określone przez stosowne przepisy i Polskie Normy z wykazu /zał. nr 1 instrukcji/.
  2. Instrukcja ustala:
    1. Postanowienia ogólne.
    2. Obowiązkowe zadania dla jednostek organizacyjnych uczelni.
    3. Zasady i tryb przeprowadzania badań i pomiarów.
    4. Sposób przekazywania pracownikom i innym osobom informacji o stwierdzonych dla ludzi zagrożeniach zdrowia lub życia oraz udostępniania dokumentacji badań i pomiarów na żądanie pracowników lub ich przedstawicieli.
    5. Sposób rejestracji i przechowywania dokumentacji badań i pomiarów.

III. CZĘSTOTLIWOŚĆ BADAŃ I POMIARÓW

  1. Dla czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania - związki chemiczne, pyły, hałas, drgania, mikroklimat gorący i zimny, promieniowanie niejonizujące /podczerwone, nadfioletowe, laserowe/, dla których normatywy higieniczne określają przepisy wymienione w załączniku nr l pod poz. II.2 - częstotliwość dokonywania badań i pomiarów, jest następujące:
    1. co najmniej raz na dwa lata - przy stwierdzeniu, w ostatnio przeprowadzonym badaniu, stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia poniżej 0,5 wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń,
    2. raz w roku - przy stwierdzeniu stężeń i natężeń czynników od 0,5 do 1,0 wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń,
    3. stała kontrola /monitorowanie/, a jeśli jest to niemożliwe, to co najmniej raz na sześć miesięcy - w razie:
      1. stwierdzenia przekroczeń wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
      2. występowania czynników rakotwórczych,
      3. narażenia pracowników na działanie kilku substancji chemicznych, gdy suma ilorazów średnich stężeń i odpowiednich wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń przekracza l.
  2. Dla pól magnetycznych stałych bądź pól elektromagnetycznych o częstotliwości 50 Hz lub 1-100 kHz - pól wytwarzanych przez eksploatowane źródła pól magnetycznych bądź elektromagnetycznych na stanowiskach pracy lub w środowisku przebywania pracowników, których normatywy higieniczne określają przepisy wymienione w załączniku nr l pod poz. II.2 - częstotliwość przeprowadzania pomiarów jest następująca:
    1. raz na trzy lata - gdy w ostatnio wykonanym pomiarze uzyskano wynik o wartościach, dla których czas przebywania pracowników w strefie zagrożenia nie przekracza 0,5 czasu dopuszczalnego,
    2. raz w roku - gdy w ostatnio wykonanym pomiarze uzyskano wynik o wartościach, dla których czas przebywania pracowników w strefie zagrożenia przekracza 0,5 czasu dopuszczalnego,
    3. każdorazowo - w razie zmian warunków eksploatacji źródeł pól magnetycznych lub elektromagnetycznych, które mogą wpłynąć na rozkład stref ochronnych.
  3. Dla pól elektromagnetycznych w zakresie od 0,1 MHz do 300 MHz - pól wytwarzanych w szczególności przez użytkowane w środowisku pracy źródła, jak np.: przemysłowe urządzenia grzejne indukcyjne i dielektryczne; urządzenia radiokomunikacyjne; urządzenia fizykoterapeutyczne i diagnostyczne, których normatywy higieniczne określają przepisy wymienione w załączniku nr l pod poz. II.4. pkt l, 2 i 5 - częstotliwość przeprowadzania pomiarów jest następująca:
    1. co najmniej raz na trzy lata dla wszystkich urządzeń wytwarzających te pola,
    2. każdorazowo - w razie zmiany warunków eksploatacji, które mogą wpłynąć na wielkość pól elektromagnetycznych.
  4. Dla pól elektromagnetycznych w zakresie od 300 MHz do 300.000 MHz /mikrofale/- pól wytwarzanych w szczególności przez użytkowane stacjonarne urządzenia w środowisku pracy, jak np. kuchnie mikrofalowe; stacje radiowe i telewizyjne, urządzenia radiolokacyjne i radionawigacyjne; urządzenia diagnostyczne, których normatywy higieniczne określają przepisy wymienione w załączniku nr l pod poz.II.4. pkt 1, 3, 4 i 5 -częstotliwość przeprowadzania pomiarów jest następująca:
    1. co najmniej raz na trzy lata - dla wszystkich urządzeń wytwarzających te pola,
    2. każdorazowo - w razie zmiany liczby stosowanych urządzeń lub warunków ich eksploatacji, które mogą wpłynąć na wielkość pól elektromagnetycznych.
  5. Dla promieniowania jonizującego - pochodzącego od źródeł podlegających Prawu atomowemu, dla którego przeprowadzanie pomiarów regulują przepisy wymienione w załączniku nr l pod poz. II.5., które zgodnie z przepisem wymienianym w załączniku nr l pod poz.II.3., jest zaliczone do czynników rakotwórczych - częstotliwość przeprowadzania pomiarów jest podana w pkt.l.3.b.
  6. Dla oświetlenia światłem elektrycznym środowisk i stanowisk pracy i nauczania - objętego Polską Normą wymienioną w załączniku nr l pod poz. II.6. częstotliwość przeprowadzania badań i pomiarów jest następująca:
    1. co najmniej raz na pięć lat w przypadkach uzasadnionych wątpliwości czy są spełnione wymagania ww. Polskiej Normy,
    2. co najmniej raz na dwa lata dla oświetlenia wnętrz pomieszczeń wilgotnych, gorących, zapylonych, w których występują wyziewy żrące oraz zaliczonych do odpowiedniej kategorii zagrożenia pożarowego,
    3. każdorazowo przy odbiorze nowych lub zmodernizowanych urządzeń oświetleniowych.

IV. POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Każda jednostka organizacyjna uczelni obowiązana jest stosować się do ustaleń niniejszej instrukcji.
  2. Za wypełnienie obowiązku pracodawcy - przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania - odpowiedzialni są:
    1. Dziekani - w odniesieniu do jednostek i komórek organizacyjnych wydział,
    2. Kierownicy studiów ogólnouczelnianych w odniesieniu do jednostek organizacyjnych studium,
    3. Dyrektor Biblioteki Głównej - w odniesieniu do jednostek i komórek organizacyjnych Biblioteki Głównej,
    4. Dyrektor Administracyjny Uczelni - w odniesieniu do jednostek i komórek organizacyjnych administracji centralnej i podległych, który jednocześnie sprawuje nadzór nad finansowaniem kosztów wykonania badań i pomiarów oraz odpowiada za zapewnienie przechowywania dokumentacji badań i pomiarów przez okres 40 lat w Uczelni.
  3. Za realizację obowiązku przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w jednostce organizacyjnej - zgodnie z niniejszą instrukcją - odpowiedzialność ponosi jej kierownik.
  4. Koszty przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania jednostek organizacyjnych wlicza się w koszty uczelni. Wyjątkiem są jednostki organizacyjne wydzielone finansowo w uczelni, które badania i pomiary przeprowadzają na koszt własny.
  5. Za wykonanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia metodami określonymi w Polskich Normach, a w razie braku takich norm - metodami zaleconymi przez jednostki badawczo-rozwojowe w dziedzinie medycyny pracy, odpowiedzialność spoczywa na laboratorium przyjmującym zlecenie wykonania.
  6. Eliminowanie ze środowiska pracy i nauczania stwierdzonych zagrożeń życia i zdrowia jest bezwzględnie obowiązkowe.
  7. W przypadku stwierdzonego zagrożenia życia i zdrowia należy niezwłocznie poinformować pracowników o ich narażeniu.
  8. Na każde żądanie pracownika lub jego przedstawiciela jednostka organizacyjna lub Dział BHP ma obowiązek udostępnić wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia oraz ich rejestry i karty.
  9. Nadzór nad prawidłowym przeprowadzaniem badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania w uczelni sprawuje Prorektor ds. Ogólnych.

V. ZADANIA OBOWIĄZKOWE

  1. Ustalanie rodzajów dokonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania w jednostce organizacyjnej.
  2. Terminowe zlecanie w określonych odstępach czasu, o których mowa w pkt III., wykonania ustalonego rodzaju badań i pomiarów do właściwego, z uwagi na rodzaj wykonywanych badań i pomiarów, laboratorium.
  3. Zapewnienie, wymaganych przez laboratorium, niezbędnych warunków do wykonywania badań i pomiarów.
  4. Przekazywanie, według ustaleń w pkt.VI.7, właściwym adresatom kserokopii otrzymanych wyników badań i pomiarów.
  5. Przekazywanie, według ustaleń w pkt. VI. 8, lekarzom sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami list imiennych pracowników, którzy mają stwierdzone zagrożenie zdrowia i życia.
  6. Obejmowanie, według ustaleń odrębnej instrukcji, profilaktyczną opieką zdrowotną pracowników, narażonych na czynniki szkodliwe dla zdrowia o stwierdzonym działaniu zagrażającym zdrowiu i życiu.
  7. Eliminowanie, według ustaleń w pkt.VI.10, stwierdzonych zagrożeń życia i zdrowia oraz ograniczenia narażenia pracowników i innych osób na czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania.
  8. W sposób ustalony w pkt. VII, dokonywanie czynności informacyjnych o stwierdzonych narażeniach.
  9. W sposób ustalony w pkt. VIII, dokonywanie rejestracji i przechowania wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy.

VI. ZASADY I TRYB PRZEPROWADZANIA BADAŃ I POMIARÓW

  1. W jednostkach organizacyjnych uczelni rodzaj dokonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania określają decyzją właściwi - terenowo dla jednostki - państwowi inspektorzy sanitarni; przy czym pierwszą będzie decyzja wydana po obowiązkowym zawiadomieniu inspektora - obowiązek Kodeksu pracy, art. 209 i Regulaminu Pracy, § 13, ust.3. pkt 1 - o rozpoczęciu lub zmianie prowadzonej działalności w jednostce.
  2. W związku z pkt. l, o rozpoczęciu lub zmianie prowadzonej działalności zawiadamia się w trybie określonym w art. 209 Kodeksu Pracy, a za dokonanie zawiadomienia odpowiedzialność spoczywa na osobach wymienionych w pkt IV.2. Kopię zawiadomienia należy przesłać do Działu BHP.
  3. Gdy zachodzi podejrzenie szkodliwego oddziaływania środowiska pracy i nauczania na zdrowie pracowników i innych osób, a brak jest określonego rodzaju badań i pomiarów, jednostka organizacyjna ustala we własnym zakresie rodzaj dokonania badań i pomiarów - uwzględniając; rodzaj i technologię prowadzonych prac: stan wyposażenia pomieszczeń i stanowisk pracy; obowiązujące przepisy bhp i Polskie Normy; sugestie lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną.
  4. Przestrzegając podanych terminów w pkt III, wykonanie ustalonego rodzaju badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia zleca się do jednego - uprawnionego do wykonywania danego rodzaju badań i pomiarów - z niżej wymienionych laboratoriów:
    1. Uczelnianego Laboratorium Badań Środowiskowych Politechniki Warszawskiej w zakresie ustalonym odrębnym przepisem Rektora,
    2. Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
    3. jednostek badawczo - rozwojowych w dziedzinie medycyny pracy i Centralnego Instytutu Ochrony Pracy,
    4. akredytowanych zgodnie z przepisami o badaniach i certyfikacji,
    5. upoważnionych przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
  5. Zmiany terminu dokonania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na termin późniejszy niż wynikający z częstotliwości podanych w pkt. III może dokonać tylko państwowy inspektor sanitarny.
  6. W zakresie zleconych badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia jednostka organizacyjna zapewnia laboratorium odpowiednie warunki, niezbędne do właściwego i sprawnego wykonania badań i pomiarów.
  7. Otrzymane wyniki badań i pomiarów jednostka organizacyjna kseruje i przekazuje n/w adresatom, tym, którym laboratorium ich nie przekazało - niezwłocznie, gdy przekroczone są wartości dopuszczalnych stężeń i natężeń ?NDS i NDN/ czynników szkodliwych dla zdrowia, a w pozostałych przypadkach nie później niż w ciągu 14 dni.
  8. Kserokopie wyników badań i pomiarów otrzymują:
    1. właściwy terenowo państwowy inspektor sanitarny i okręgowy inspektor pracy - oprócz wyników otrzymanych z laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W przypadku przekroczeń wartości NDS i NDN wyniki przekazują osoby zwierzchnie nad jednostkami organizacyjnymi, o których mowa w pkt.IV.2. instrukcji,
    2. lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami jednostki,
    3. dział BHP.
  9. Lekarzowi sprawującemu profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami z jednostki organizacyjnej należy przekazać listę pracowników narażonych na czynniki szkodliwe dla zdrowia a w przypadku narażenia na czynniki rakotwórcze - niezależnie od wielkości wyników pomiarów.
  10. Pracownika, gdy w jego środowisku pracy stwierdzono narażenie, należy objąć profilaktyczną opieką zdrowotną, zgodnie z Zarządzeniem nr l Dyrektora Administracyjnego PW z dnia 15.04.1997 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników Politechniki Warszawskiej.
  11. W razie stwierdzenia przekroczeń wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia bądź występowania czynników rakotwórczych oraz nieprawidłowego oświetlenia, w jednostce organizacyjnej uczelni należy w trybie pilnym przystąpić do wyeliminowania bądź ograniczenia zagrożeń zdrowia i życia pracowników i innych osób poprzez:
    1. realizację zaleceń zawartych w wynikach badań i pomiarów,
    2. wprowadzenie środków technicznych eliminujących zagrożenie lub ograniczających stopień narażenia, odpowiednio wykorzystując osiągnięcia nauki i techniki,
    3. wprowadzenie zmian technologicznych i organizacyjnych w procesach pracy i nauczania, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki,
    4. zastąpienie substancji i czynników rakotwórczych mniej szkodliwymi dla zdrowia,
    5. zastosowanie środków ochrony zbiorowej lub indywidualnej bądź łącznie.
  12. W razie stwierdzenia zagrożeń zdrowia i życia w środowisku pracy i nauczania, bezpośredni przełożony pracowników jest zobowiązany niezwłocznie doinformować pracowników o ich narażeniu sposób ustalony w pkt. VII.
  13. Otrzymane wyniki badań i pomiarów należy rejestrować i przechowywać - w sposób ustalony w pkt. VIII.

VII. SPOSÓB INFORMOWANIA O NARAŻENIACH

  1. Niezwłocznie, po uzyskaniu wiadomości o zagrożeniu zdrowia i życia o występowaniu zagrożenia dla zdrowia spowodowanego przez czynnik rakotwórczy, bezpośredni przełożony informuje swych pracowników, w sposób w danej jednostce organizacyjnej ustalony, o występującym w środowisku pracy i /lub/ nauczania ich narażeniu.

    Może to być:

    1. ustna informacja z odebraniem od pracownika pisemnego potwierdzenia o przekazaniu informacji. Potwierdzenie włącza się do prowadzonej w jednostce organizacyjnej dokumentacji badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia.
    2. udostępnienie pracownikom otrzymanych wyników badań i pomiarów do zapoznania się. Pracownicy potwierdzają zapoznanie się własnoręcznym podpisem, złożonym na udostępnionym materiale.
  2. Na stanowiskach pracy i /lub/ nauczania, na których występuje źródło narażeń na czynniki szkodliwe dla zdrowia bądź źródło narażenia na czynniki rakotwórcze, należy umieszczać stałe informacje - napisy i znaki - które by wskazywały na występowanie określonego narażenia, stosując obowiązujące w tym zakresie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Polskie Normy.

VIII. SPOSÓB PROWADZENIA I PRZECHOWYWANIA DOKUMENTACJI BADAŃ I POMIARÓW

  1. Do prowadzenia dokumentacji przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i nauczania zobowiązani są w uczelni:
    1. w jednostkach organizacyjnych uczelni - kierownicy jednostek bądź wyznaczona imiennie osoba,
    2. centralnie w uczelni - Dział BHP PW.
  2. Dokumentację w jednostce organizacyjnej stanowią:
    1. kopie zawiadomień do państwowego inspektora sanitarnego o rozpoczęciu lub zmianie działalności - pkt. VI. l i 2 instrukcji,
    2. decyzje państwowego inspektora sanitarnego określające rodzaj badań i pomiarów,
    3. kopie zleceń wykonania badań i pomiarów,
    4. wyniki wykonanych badań i pomiarów,
    5. dokumenty potwierdzające przekazanie wyników badań i pomiarów właściwym adresatom - pkt.VI.7 instrukcji,
    6. dokumenty potwierdzające przekazanie list imiennych pracowników lekarzom - pkt.VI.8 instrukcji,
    7. dokumenty dotyczące obejmowania pracowników profilaktyczną opieką zdrowotną - pkt.VI.9 instrukcji,
    8. dokumenty potwierdzające podjęcie działań mających na celu eliminację stwierdzonych zagrożeń pkt.VI.10 instrukcji,
    9. pisemne potwierdzenia pracowników o uzyskaniu informacji o stwierdzonych narażeniach - pkt. VII. 1.1/ instrukcji,
    10. rejestry wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy, i /lub/ nauczania, sporządzanych wg ustaleń w pkt. 4, 5, 6, 7, 8.9, zwane dalej "rejestry",
    11. karty pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, sporządzanych wg ustaleń w pkt. 4, 5, 9, zwane dalej "karty".
  3. Dokumentację w Dziale BHP stanowią:
    1. centralna ewidencja rejestrów wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy i /lub/ nauczania sporządzanych w jednostkach organizacyjnych uczelni - pkt 2-10/,
    2. otrzymane wyniki wykonanych badań i pomiarów.
  4. Wzór druku rejestru oraz kart, ustalony rozporządzeniem MZOS wymienionym pod poz. II. l. załącznika nr l do instrukcji, stanowi załącznik nr 2 instrukcji.
  5. Założenie rejestru należy do obowiązków jednostki organizacyjnej Uczelni, który sporządza w dwóch egzemplarzach dla każdego stanowiska pracy i nauczania związanego z narażeniem na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia.
  6. Po założeniu, jednostka organizacyjna rejestr w dwóch egzemplarzach przekazuje do Działu BHP w celu umieszczenia go w ewidencji centralnej - wpisania do księgi ewidencji i nadania numeru rejestru.
  7. Po wpisaniu jeden egzemplarz rejestru znajduje się w centralnej ewidencji, drugi w jednostce organizacyjnej sporządzającej rejestr.
  8. Wyniki badań i pomiarów wykonanych na danym stanowisku pracy i /lub/ nauczania jednostka organizacyjna wpisuje na bieżąco do ich rejestru oraz do kart.
  9. W terminie do 15 stycznia każdego roku jednostki organizacyjne przekazują do Działu BHP kserokopie rejestrów i kart, do których w roku ubiegłym zostały wprowadzone zmiany.
  10. Jednostka organizacyjna przechowuje rejestr oraz karty przez okres prowadzenia działalności na danym stanowisku pracy lub do czasu jego likwidacji, nie dłużej jednak niż 10 lat. Po 10 latach bądź po zaprzestaniu działalności lub likwidacji stanowiska pracy, i /lub/ nauczania jednostka organizacyjna przekazuje rejestry oraz karty do Działu BHP.
  11. Dział BHP przechowuje rejestry i karty przez okres 20 lat, a następnie przekazuje je do archiwum Uczelni do dalszego przechowania. Okres przechowywania rejestrów i kart w Uczelni wynosi 40 lat.
  12. Księga ewidencji jest prowadzona do czasu jej zapisania, a po zapisaniu Dział BHP przechowuje ją przez okres 40 lat.
  13. Dokumentację mającą związek z otrzymanymi wynikami badań, i pomiarów z laboratoriów, o których mowa w pkt VI.7. instrukcji oraz wyniki badań i pomiarów przechowuje się przez okres 3 lat, a następnie się niszczy.

Załącznik nr l do instrukcji
przeprowadzania badań i pomiarów
czynników szkodliwych dla zdrowia
w środowisku pracy i nauczania.

WYKAZ
przepisów i Polskich Norm regulujących problematykę przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

I. PODSTAWOWE

  1. Znowelizowany Kodeks Pracy /nowelizacja KP w Dz. U. nr 24 z 1996 r. poz. 110/ - Dział dziesiąty, art. 227 oraz art. 222, art. 223, art. 228 § 3 i art. 229.
  2. Prawo atomowe - ustawa z dnia 10 kwietnia 1986 r. /Dz.U. nr 12, poz.70 z późn. zm./ - art. 34.
  3. Polska Norma PN-80/Z/080052 - Ochrona Pracy. Niebezpieczne i szkodliwe czynniki występujące w procesie pracy.
  4. PN-92/N-01255 - Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa.
  5. PN-93/N-01256/03 - Znaki bezpieczeństwa. Ochrona i higiena pracy.
  6. PN-81/N-08010 - Ergonomiczne zasady projektowania systemów pracy.

II. SZCZEGÓŁOWE

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy /DZ. U. nr 86, poz. 394/.
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia l grudnia 1989 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy /jednolity tekst w Dz.U. nr 69 z 1995 r., poz. 351/.
  3. PN-91/T-06700 - Bezpieczeństwo przy promieniowaniu emitowanym przez urządzenia laserowe. Klasyfikacja sprzętu. Wymagania i wytyczne dla użytkownika.
  4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 11 września 1996 r. w sprawie czynników rakotwórczych w środowisku pracy oraz nadzoru nad stanem zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. /Dz.U. nr 121, poz. 571/.
  5. U zakresie promieniowania niejonizującego:
    1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 1980 r. w sprawie szczegółowych zasad ochrony przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizującym szkodliwym dla ludzi i środowiska /Dz.U. nr 25, poz.101/,
    2. Rozporządzenie Ministrów Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 lutego 1977 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne w zakresie od 0.1 MHz do 300 MHz /Dz. U. nr 8, poz.33 z późn. zm. w Dz. U. nr 30 z 1988 r., poz. 212/,
    3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 maja 1972 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne w zakresie mikrofalowym /Dz.U. nr 21, poz. 153/,
    4. Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 9 sierpnia 1972 r. w sprawie określenia pól elektromagnetycznych w zakresie mikrofalowym oraz dopuszczalnego czasu pracy w strefie zagrożenia /Dz.U. MZiOS nr 17, poz. 78/,
    5. Zarządzenie Ministra Łączności z dnia 26 marca 1986 r. w sprawie sposobu przeprowadzania pomiarów kontrolnych pól elektromagnetycznych i oceny ich wyników oraz oznakowania stref ochronnych pierwszego stopnia do celów ochrony środowiska /M.P. Nr 13, poz.90/ - w szczególności § § l, 2, 13 i 15 załącznika do zarządzenia.
  6. W zakresie promieniowania jonizującego:
    1. Zarządzenie Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia 28 lipca 1987 r. w sprawie zasad ewidencji i kontroli źródeł promieniowania jonizującego /M.P. nr 27, poz.214 z późn. zm. M.P. nr 59 z 1997 r., poz. 570/ - § 8 pkt. 3.,
    2. Zarządzenie Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia 25 stycznia 1988 r. w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać sprzęt dozymetryczny stosowany w ochronie radiologicznej oraz wymagań dotyczących ewidencjonowania wyników pomiarów dozymetrycznych /M.P. nr 6, poz. 59/ - § § l, 9, 10, 11 i 12,
    3. Zarządzenie Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia 31 marca 1988 r. w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego i wskaźników pochodnych określających zagrożenie promieniowaniem jonizującym /M.P. nr 14, poz.124 z późn. zm. w M.P. nr 35 z 1995 r., poz. 419/.
    4. Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 18 listopada 1988 r. w sprawie warunków, jakie powinny spełniać pracownie rentgenowskie oraz zasad pracy związanej z posługiwaniem się aparatem rentgenowskim /M.P. nr 32, poz. 295/ - w szczególności warunki dotyczące używania aparatów rentgenowskich wyłącznie do celów naukowo-badawczych.
  7. W zakresie oświetlenia światłem elektrycznym.
    1. Polska Norma: PN-84/E-02033 - Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym.